Ketodiéta s proteínovými jedlami

Posted by: admin - Posted on:

Ketodiéta s proteínovými jedlami

Ľudské problémy sú zložitou záležitosťou, jedným z nich je aj ľudská postava, ktorú sa snažíme vytvarovať do tých najlepších kontúr. Najmä v období pred letom, kedy mnoho ľudí hľadá oddych pri vode s čím sa neodmysliteľne spájajú plavky. Líniu si pred letom nestrážia len ženy, ale aj muži. No ako najlepšie, najjednoduchšie a najefektívnejšie zhodiť nadbytočné kilá?

Existuje množstvo teórii a metód ako schudnúť za čo najkratšie časové obdobie. Nie všetky sú naozaj efektívne a čo je dôležitejšie – nie všetky sú zdravé spôsoby chudnutia. Pointa každého chudnutia je znížiť kalorický príjem a naopak zvýšiť jeho výdaj napr. cez cvičenie. Princíp chudnutia je teda jednoduchý: Kalorický príjem je nižší ako kalorický výdaj. Samozrejme, reálna problematika je oveľa zložitejšia, do procesu vstupuje množstvo ďalších premenných ako napr. metabolizmus.

Kalorický príjem

 Príjmom rozumieme súčet požitých kalórii za určité časové obdobie, napr. za jeden deň. Tie ďalej môžeme rozdeliť na počet prijatých bielkovín, tukov a cukrov v gramoch. A práve na bielkoviny resp. proteíny by sme sa mali zamerať. Bielkoviny sú akousi základnou stavebnou jednotkou svalstva. Bielkoviny sú tvorené aminokyselinami. Dobrou správou je, že bielkoviny znižujú pocit hladu, čiže nehrozí žiadne utrpenie. Taktiež podporuje regeneráciu a rast svalov.

Proteíny  

Koľko bielkovín by sme mali denne zjesť? Všetko sa odvíja od stupňa telesnej námahy. Ak cez deň neprevádzate veľkú fyzickú námahu držte sa v hodnote cca 0,8g na kilo vašej hmotnosti. Pri intenzívnejšej telesnej námahe (cvičenie) prijmite denne 1,5g na 1kg hmotnosti.  V extrémnych prípadoch cvičenci hlavne v kulturistike počas ťažké silového objemového tréningu prijímajú okolo 2g na kilo. Zamerajte sa aj na vyváženie bielkovín z hľadiska ich pôvodu: živočíšne a rastlinné.

Zamerajte sa teda na proteínové jedlá s vyšším obsahom bielkovín. Môžeme si hneď uviesť niekoľko príkladov, nakoľko väčšinu ľudí pri slove bielkoviny napadne iba kuracie mäso pripravené na pare.

Ketodiéta

Ráno môžeme začať napr. proteínovými palacinkami s čakankovým sirupom alebo proteinovými krémami. Ak máte radšej na ráno pečivo nie je problém, existuje aj proteínové pečivo. Raňajky cez víkend môže byť tvorené aj proteínovým omeletou. Obed si môžete urobiť s proteínovou ryžou s kuracím mäsom a môžete pridať proteínové omáčky a dressingy. Vaše jedlá nemusia byť suché, môžu byť veľmi chutné a hlavne zdravé. A čo dezert alebo snack? Ďalšie dobré správy. Existujú proteínové chipsy, ale aj čokolády či dezerty.

Proteínová diéta sa nazýva aj ketodiéta. Ak chcete nabrať inšpiráciu aké jedlá si urobiť alebo len nemáte jednoducho čas na prípravu zdravých jedál môžete využiť služby ketomixu. Odkiaľ si môžete objednať už hotové alebo predpripravené jedlá, ale aj dezerty či zdravé snacky.   

Leave a Comment